Türk pediatrik Hematoloji Derneği

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerTürk Pediatrik Hematoloji Derneği Tarihçesi

Pediatrik Hematoloji Derneği 16/08/1999 tarihinde 37 asil üye tarafından kurulmuştur. Derneğimizin kuruluş sırasındaki adı Pediatrik Hematoloji Derneği olup 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararınca TÜRK PEDİATRİK HEMATOLOJİ DERNEĞİ adını almıştır.

Derneğimizin amacı; ülkemizde Pediatrik Hematoloji alanında çalışanlar ve üyeler arasında dayanışmayı ve yardımlaşmayı sağlamak, Türkiye'deki tüm Pediatrik Hematoloji alanındaki merkezlerde tedavi uygulamalarının kalitesini yükseltmek ve bunların eşgüdümünü sağlamak için araştırmalar yapmak, yayınlar çıkarmak, kongre, sempozyum, seminer gibi bilimsel toplantılar düzenlemek, Pediatrik Hematoloji ile ilgili her türlü bilimsel, teknik, sosyal, etik ve ekonomik konuları ve uygulamaları izlemek ve bu alandaki çalışma ya da araştırmaları geliştirmek ve desteklemektir. Derneğimiz Pediatrik Hematoloji alanında mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası eğitiminin planlanması ve denetiminde TTB-UDEK ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır. Pediatrik Hematoloji yeterlik kurulu organizasyonuna ve yeterlik sınavlarını düzenlemektedir. İlk Pediatrik Hematoloji yeterlik sınavı 2007 yılında yapılmış olup 12 uzman yeterlik belgesi almaya hak kazanmıştır.
Şu an 163 üyemiz bulunan derneğimizin Türk bilimi için katkı sağlayacağını düşündüğümüz Türk Çocuk Hematoloji Dergisi üç ayda bir yayımlanmaktadır.

Faaliyetlerimiz arasında Pediatrik Hematoloji Derneği olarak 2000 EBMT Pediatric Working Party’e, Kıbrıs’ta düzenlenen II.Talasemi Yaz okuluna, Mersin’de düzenlenen Milli Pediatri kongresine destek verildi ve derneğimizin yönetim kurulu kararı ile iki yılda bir düzenlemekte olduğumuz kongrelerimiz sırasıyla

I.  Pediatrik Hematoloji Kongresi-İstanbul 1997
II. Pediatrik Hematoloji Kongresi-Antalya 1999,
III. Pediatrik Hematoloji Kongresi-Ankara 2001,
IV.  Pediatrik Hematoloji Kongresi-Trabzon 2003,
V.  Pediatrik Hematoloji Kongresi-İzmir 2005
VI. Pediatrik Hematoloji Kongresi-Bursa 2007 olarak düzenlendi ve yeni kongremiz Mayıs 2009 Ankara GATA tarafından düzenlenecektir.

 © 2009 Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Bu site en iyi 1024x768 piksel çözünürlük, IE 5+ tarayıcı ve yüksek renkte izlenir
Tüm hakları Türk Pediatrik Hematoloji Derneği'ne aittir, izinsiz alıntı yapılamaz